Staj Defteri Nasil Doldurulur Nelere Dikkat Edilir

Marmara Eğitim Kurumları

Staj Defteri Nasil Doldurulur Nelere Dikkat Edilir

 • Staj Dosyası stajın  başladığı  ilk iş  gününden itibaren doldurulmaya başlanır. Staj dosyasının teslim tarihine kadar devam eder.
 • Staj dosyasının  her  bir  sayfası,  staj  dönemi  boyunca  her  sayfa  bir  gün  olacak (gerektiğinde bir gün için birden sayfa kullanılabilir.) şekilde gün gün tarihlendirilir ve numaralandırılır. Tarihler sadece iş günlerini kapsar, hafta sonları ve resmi tatil günleri yazılmaz. Staj tarihlerine dikkat edilerek, tarihler atlanmadan yazılır.
 • Staj dosyasının her bir sayfasına, o gün yapmış olduğunuz işin ne olduğunun yanı sıra,yaptığınız işlerle ilgili detaylı teorik bilgiler de yazmanız gerekmektedir. Örneğin, “Formları doldurdum” yazmak yerine;
 • Bu formların ne işe yaradığı, işlemin hangi aşamasında kullanıldığı, formda hangi alanların olduğu, hangi alanların nasıl doldurulduğu, nelere dikkat edilmesi gerektiği, formu  kimlerin  onayladığı,  onay  sırasında  nelere  dikkat  edildiği  gibi  bilgiler yazılabilir.
 • Staj dosyasının günlük sayfalar halinde olması, günlük tutar gibi yazılacağı anlamına gelmemektedir. Staj dosyası sayfalarına sadece yapmış olduğunuz işin detayları ile ilgili bilgiler yazmalısınız. Ancak bazen işler bir günde bitmez. Örneğin, tüm staj boyunca sadece bir proje ya da iş ile ilgili çalışmış olabileceğiniz gibi sadece bir gün içerisinde birden fazla işte yapmış olabilirsiniz. Böyle durumlarda günlük değil, belirli bir işin aşamalarını staj sayfalarına gün tarihine bakmaksızın sırasıyla yazabilirsiniz.
 • Ayrıca bir gün içerisinde birden fazla iş de yapmış olabilirsiniz. Bu durumda yapılan her bir işi, ileri ki günlere ait sayfalara gönül rahatlığı içerisinde yazabilirsiniz. İşin farklı bir boyutu ise, hiçbir işin yapılmadığı günlerdir. Gerçekten de herhangi işin yapılmadığı koca bir gün geçirmiş olabilirsiniz. Ancak bu, staj dosyasının o günkü sayfasını boş bırakacağınız anlamına gelmez. Böyle bir durumda, o güne ait sayfaya daha önceki   çalışmalarınızın   devamı,   çalışma   konunuz   ile   ilgili   teorik   bilgi, kullandığınız donanım, cihaz, yazılım ile ilgili bilgi  ya da iş-yeri ile ilgili bilgiler yazabilirsiniz. Staj dosyasının sayfalarını doldururken, yapmış olduğunuz işi, iş-yeri politikalarına  ters  düşmeyecek  şekilde  fotoğraf,  şema,  çizim,  proje,  örnek  form, fotokopiler gibi ek materyaller ile desteklemeniz gerekir.  Bazı iş-yerlerinde bu tip materyallerin   iş-yeri   dışarısına   çıkarılması   yasak   olabilir.   Bu   nedenle   bu   tip materyalleri kullanabilmek için önceden izin almanız gerekebilir.
 • Stajlarda karşılaşılan diğer bir problem ise, rutin (sürekli aynı şeylerin aynı şekilde yapıldığı) işlerdir.  Prensip  olarak  iş-yerlerinin  stajyer  öğrencileri  firmanın  farklı bölümlerinde dönüşümlü olarak çalıştırması gerekmektedir. Stajyer olmanın gereği de zaten budur. Ancak maalesef bazı iş yerleri stajyer öğrencileri bir işçi gibi çalıştırıp sadece ticari amaçları için kullanmaktadırlar. Eğer bu durumda bir stajyer iseniz, boynunuzu  büküp  staj  boyunca  aynı  şekilde  çalışmak  yerine  farklı  bölümlerde çalışmayı  talep  etmeli,  soru  sormalı,  bilgi  toplamalı  ve  neyi  niçin  yaptığınızı sorgulamalısınız. Sonuç olarak, staj yerinde rutin iş yapıyor olmak, staj dosyanızın her bir sayfasına da hep aynı şeyleri yazabileceğiniz anlamına gelmiyor. İş yerinden elde edeceğiniz farklı bilgileri yazabilir, yaptığınız işte kullanmış olduğunuz cihazları, nasıl kullanıldıklarını ayrı ayrı yazabilirsiniz.
 • Kullandığınız yöntemleri  detaylı  şekilde  açıklayın.  Şu  algoritmayı  veya  yöntemi uyguladım deyip üstünkörü bir şekilde geçmek yerine o algoritmanın veya yöntemin ne olduğunu basamak basamak, gerekirse pseudocode şeklinde açıklayın. Bu yöntemi seçmenizin     teknik   gerekçelerini,     alternatiflerinin   neler   olduğunu  ve   neden alternatiflerini  değil  de  bu  yöntemi  uyguladığınızı  gerekçelendiren.  Kullandığınız algoritmanın karmaşıklığını analiz edin.
 • Sadece bu  işi  yapan  bir  kod  yazdım  demek  yerine  yazdığınız  kodun  performans testlerini   de   yaparak   hızının   ne   olduğuyla   ilgili   analizler   yapın.   Çeşitli   test senaryolarında kodunuzu deneyin. Bu testlerin sonuçlarını da raporunuza ekleyin. Bu testler sadece şu butona basınca bu çıktı demek yerine şu kadarlık bir veriyle denedim, yüzde şu kadar oranında başarı sağladım veya trafik altında en fazla bu kadar yüke dayanabiliyor şeklinde somut ve detaylı bilgiler içermelidir.
 • Staj dosyanızın  her  bir  sayfasını  işlerindeki  staj  amirinize  imzalatıp  kaşelenerek onaylatmak   zorundasınız,   aksi   halde   onaylanmamış   günler   stajdan   sayılmaz. İş yerindeki staj amirinizin uygun gördüğü şekilde her bir sayfasını ister günlük olarak isterse de staj sonunda staj dosyasını tamamen doldurduktan sonra toplu bir şekilde onaylamayabilirsiniz. Bu konuda öncelikle iş yerinizdeki staj amirinizle görüşünüz.

Staj   Dosyası   Hazırlarken   ve   Hazırlamadan   önce   Dikkate   Almanız Gerekenler:

 • İnsan unutur. Eğer hiçbir not almadan kayıt tutmadan staj dosyanızı staj bittikten sonra yazmayı düşünüyorsanız, staj bittikten sonra yazacak bir şey bulamazsınız.
 • İşlerle  ilgili  neyi  nasıl  niçin  yaptığınızı  notlar  alın,  fotoğraf  çekin,  şemaları, diyagramları fotokopi çekin, işle ilgili elde edebildiğiniz her türlü materyali toplayın. Eğer  yazdığınız  programın  bir  arayüzü  varsa  bunlarla  ilgili  görselleri  de  staj defterinize ekleyin.
 • Topladığınız materyallerin üzerine tarih atın, hangi işle ilgili, işin hangi aşaması ile ilgili olduğunu gösteren küçük notlar yazın. Aksi halde staj sonunda neyin ne olduğu belli olmayan dev bir dosya yığınıyla karşılaşırsınız.
 • Soru sorun. Ticari hayatta hiç kimse durduk yerde birine bir şey öğretmeye uğraşmaz. Ola ki biri size bir şeyler öğretmeye çabalıyorsa ona da saygı duyun ve söylediklerini dikkatle dinleyin.
 •  Aldığınız yanıtları o an olmasa bile müsait olduğunuz bir anda hemen bir kenara ya da  daha  iyisi  bu  iş  için  ayrılmış  bir  ajandaya,  not  defterine  yazın.  Hafızanıza güvenmeyin.
 • Eğer zamanınız uyuyorsa staj dosyanızı günlük olarak doldurun. Ancak staj dosyanızı kesinlikle iş-yerinde ve özellikle mesai saatleri içerisinde doldurmaya çalışmayın. Staj dosyanızı iş çıkışı evinizde doldurun.
 • Staj dosyanızı, burada bahsedilen önerileri ve uyarıları dikkate alarak doldurunuz.
 • Baştan  savma,  çala kalem,  özensiz  bir  şekilde  hazırlanan  staj  dosyaları  kabul edilmeyecektir. Stajınızı kabul edilmediği takdirde stajınızı tekrar yapmak zorunda kalırsınız.
 • Staj süreci için verilen tarihleri takip edin ve bu tarihlere uyun.
 • Zamanında teslim edilmeyen staj dosyaları işleme alınmayacaktır. Dolayısıyla yine stajınızı tekrar yapmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Ayrıca stajın, iş hayatına atılan bir adım olduğunu unutmayın.
 • Amirlerinizle  iyi  geçinin,  çevre  edinin,  iş  hayatını  tanıyın.  Bu  size  mezuniyet sonrasında  birçok  kapının  açılmasını  kolaylaştıracaktır.  Kim  bilir  belki  de  staj yaptığınız yerde kariyer basamaklarını tırmanabilirsiniz.

Staj Defteri Hazırlanırken:

İşin Adı : (Her sayfada yapılan işin adı açık olarak yazılacaktır.)

İş No: (Her işe numara verilecektir.)

Teorik bilgi: (Yapılan işin içeriğine uygun teorik, teknolojik bilgi yazılacaktır. Bu bilgi iş-yerinden sağlanacak dokümanlar ya da İnternet ortamında yapılan doğruluğu onaylanmış güvenilir içeriklerle yazılabilir.)

Resim, Blok Diyagram, Elektronik Şemalar : (İşle ilgili görseller; iş-yerinden sağlanacak dokümanlar ya da İnternet ortamında yapılan doğruluğu onaylanmış güvenilir olanlar kullanılabilir.)

 İşlem basamakları : (Yapılan işin adım adım tarifi yapılacaktır. Varsa ölçmeler, grafikler, çizelgeler kullanılacaktır. Yapılan işin, tespitin, çözümlemenin ayrıntılı açıklaması olacaktır.)